Du er her: Forside > Virksomheder > Specialisterne – autismespektrumsforstyrrelser kan give konkurrencemæssige fordele
Handlinger tilknyttet webside

Specialisterne – autismespektrumsforstyrrelser kan give konkurrencemæssige fordele

Specialisterne ansætter medarbejdere, der har en autismespektrumsforstyrrelse (ASF). Virksomheden bruger de særlige træk, der kan være ved ASF, som konkurrencemæssige fordele til løsning af værdifulde opgaver. Virksomheden finder nicher i erhvervslivet, hvor medarbejdere med ASF er særligt gode til at opfylde kravene.

Specialisterne er den første virksomhed i verden, der har indrettet sig, så medarbejdere med ASF kan udføre krævende specialistopgaver for erhvervslivet. Konsulenterne løser opgaver som software test, data registrering og en række typer af kvalitetssikring.

Virksomheden fungerer på almindelige konkurrencemæssige vilkår på arbejdsmarkedet og har kontorer i både Århus og Ballerup. Virksomheden har pt. ca. 50 ansatte, der er fordelt i ledelsen, staben og konsulentafdelingen.

Konsulenterne arbejder systematisk og detaljeorienteret
Konsulenterne løser værdifulde specialistopgaver, som efterspørges i erhvervslivet. For at blive ansat som konsulent hos Specialisterne er det en forudsætning, at personen har en diagnose inden for ASF. Langt de fleste af konsulenterne har diagnosen Aspergers syndrom, men andre diagnoser inden for ASF er også repræsenteret. Konsulenterne arbejder ca. 25 timer om ugen. Størstedelen af konsulenterne er ansat i fleksjob, men enkelte er førtidspensionister ansat i job med løntilskud. Specialisterne er åbne for at ansætte konsulenter på ordinære vilkår, men hidtil har muligheden ikke været der. Specialisterne har derudover omkring 16 kandidater med ASF i forløb med arbejdsmarkedsafklaring.

Konsulenterne har deres særlige styrker i forhold til opgaver, der fx kræver megen systematik, logisk tankegang, koncentration, fordybelse, vedholdenhed og fokus på detaljer. Virksomheden anser medarbejderne med ASF for at være specialister fra naturens hånd og dermed som et glimrende supplement til arbejdsmarkedets generalister.

Specialisterne kombinerer idealisme og forretning
Specialisterne har fra starten af klaret sig på markedsmæssige vilkår. Virksomheden sætter fokus på muligheder frem for begrænsninger. Specialisterne kombinerer idealisme og forretning med det formål at opnå bæredygtighed, hvori begge elementer er vigtige.

Specialisternes vision er:
• at give mennesker med ASF mulighed for at anvende og udvikle deres specielle evner ud fra egne forudsætninger, styrker og ambitioner
• at tilføre erhvervslivet nye kompetencer inden for nicheområder, der kræver indsigt, præcision og regelmæssighed
• at bevise over for samfundet, at mennesker med ASF kan udvikle sig som ligeværdige bidragsydere til samfundsudviklingen
• at etablere sig på markedsmæssige vilkår og etablere kontorer landsdækkende og internationalt så flest mulige mennesker med ASF kan få mulighed for at realisere deres erhvervsambitioner

Særlige forhold ved ansættelse af nye medarbejdere og i tiden derefter
Arbejdsmiljøet i virksomheden afspejler, at det er 'normalt' at have ASF, og det er ledelsens og stabens opgave at skabe de bedst mulige arbejdsforhold for alle ansatte. 

Rekrutteringen af nye konsulenter sker oftest i et samarbejde med kommunen, efter at personen har gennemgået fem måneders arbejdsmarkedsafklaring. Inden en person med ASF ansættes, gennemgår personen et grundigt forløb, der består af tre trin. Personen kaldes under forløbet en kandidat.

Første trin består af et formøde, hvor kandidaten, kandidatens forældre eller sagsbehandler og en pædagogisk konsulent fra Specialisterne deltager. Mødet bruges til at give både kandidaten og Specialisterne et indtryk af hinanden, og af hvad en evt. optagelse i arbejdsmarkedsafklaring vil betyde. Formålet er at få en fornemmelse af, om et forløb med arbejdsmarkedsafklaring vil være hensigtsmæssigt for begge parter.

Det andet trin af forløbet består af et træningsprogram på fem måneder. Formålet er at afdække kandidatens kompetencer både fagligt, socialt og personligt i forhold til at kunne begå sig på en arbejdsplads. I løbet af programmet gennemgår kandidaten en række drifts-, test- og konstruktionsopgaver, der svarer til de opgaver, som arbejdspladsen udfører for eksterne virksomheder. Herved afdækkes kandidatens interesseområder samt faglige styrker og svagheder. Specialisterne opnår kendskab til, hvorvidt kandidaten er i stand til at møde stabilt, overholde aftaler og i det hele taget passer ind blandt de andre medarbejdere. Hver dag får kandidaten udleveret dagens opgaver i skriftlig form. Den pædagogiske konsulent fungerer som både chef og mentor for kandidaten i denne periode. Hvis kandidaten skal med ud til en kunde, vejleder den pædagogiske konsulent kunden i kommunikation med personen og informerer om personens specielle behov for at kunne gennemføre arbejdsprocessen. Den pædagogiske konsulent vejleder også kandidaten grundigt om de praktiske forhold hos kunden.

I det tredje trin afholdes en samtale mellem kandidaten, evt. forældre og sagsbehandler samt den pædagogiske konsulent hos Specialisterne. Specialisterne har inden samtalen udarbejdet et tillæg til kandidatens ressourceprofil (det er et tillæg, da det ikke indeholder lægelige oplysninger, udtalelser fra skoler mv.). Det udarbejdes på baggrund af interview med kandidaten og de primært involverede personer hos Specialisterne. I tillægget indgår både Specialisternes vurderinger af kandidaten og kandidatens egne vurderinger. Tillægget indeholder de samme punkter, som den ressourceprofil, der anvendes i jobcentrene:
• faglige og praktiske kompetencer i relation til arbejdsmarkedet
• personlige kompetencer til at indgå i sociale og jobmæssige relationer
• borgerens eget arbejdsmarkedsperspektiv
• materielle forhold og netværk med relevans for arbejdsmarkedet
• helbredsmæssige forhold i relation til arbejdsmarkedet

Tillægget til ressourceprofilen er mødets udgangspunkt, hvorudfra det drøftes, under hvilke forudsætninger kandidaten vil kunne bestride et job. Tillægget anvendes også siden hen som et internt udviklingsredskab.

Efter en fastansættelse får en ny medarbejder den type opgaver, som tiden som kandidat viste, at personen er bedst til. Personen kommer nu i højere grad ud til kunder end i afklaringsperioden. I begyndelsen af ansættelsen afholdes der møder mellem den pædagogiske konsulent og medarbejderen hver fjortende dag. Senere ændres det til et månedligt møde, medmindre der er behov for hyppigere møder. Derudover er der megen uformel snak på arbejdspladsen, hvilket ofte kan tage evt. misforståelser i opløbet.

Når Specialisterne påbegynder et samarbejde med en kunde, afholdes der et introduktionsmøde mellem kundens kontaktperson og Specialisternes projektleder. Ved mødet orienterer kunden om opgaven, og Specialisterne informerer om ASF og særlige forhold i samarbejdet. De særlige forhold kan bl.a. have form af reduceret individuel arbejdstid, arbejdspladsindretning, aftaler om instruktioner og kontaktpersonens rolle.

Budskab til andre virksomheder
Specialisterne ønsker at vise andre virksomheder, at der er masser af arbejdskraft at finde, hvis virksomhederne tænker lidt utraditionelt og er åbne i forhold til de grupper af mennesker, der ofte har svært ved at komme ind på arbejdsmarkedet. Specialisterne opfordrer til, at virksomhederne bliver bedre til at lytte og forstå disse potentielt nye medarbejdere, da der her er god arbejdskraft at finde. Specialisterne er selv et godt eksempel på, at det kan gøres med succes.

Budskabet spredes
Specialisterne arbejder for, at der etableres kontorer både andre steder i landet og internationalt. Målet er at skabe mindst 100 job for mennesker med ASF i Danmark samt 1.000 job på internationalt plan. Og det kan være inden for forskellige brancher. Pt. er virksomheden ved at etablere en afdeling i Skotland, og Indien er også i tankerne. I Holland og Sverige er der blevet etableret lignende it-virksomheder efter inspiration fra Specialisterne.

**************************************************
Støttet af: Specialisterne har som virksomhed fra starten klaret sig på markedsmæssige vilkår

Samarbejde med: Specialisterne indgår i partnerskab med store virksomheder, der har en høj social ansvarlighed

Kontakt:
Underdirektør Lisbeth Andersen, tlf.: 2018 1777

Adresser:
Katrinebjergvej 113
8200 Århus N.
Tlf.: 4693 2444
E-mail: aarhus@specialisterne.dk

Lautruphøj 1-3 A3
2750 Ballerup
Tlf.: 4693 2424
E-mail: cph@specialisterne.dk